• +90 342 317 2575

ORET 2005 yılında, Robot ve Enerji Kolu (Roven-ko) adı altında, çalışmalarına güneş arabası projesi ile başlayan, hidrojen arabası, elektrikli araba, robotlar ve insansız hava araçları ile çalışmalarına devam eden, üniversitemizin çeşitli bölümlerinde öğrenimini sürdürmekte olan öğrencilerin, topluluğun faliyetlerine akademik danışmanlık yapan hocaların ve projelerin üretimine yardımcı olan üniversite personelinin bir araya gelip faaliyetlerini sürdürdüğü ve 2010 yılı itibari ile Otomobil Robot ve Enerji Topluluğu ismini alan amatör AR-GE topluluğudur.

Kulübün Yönetim değerlendirme ve haftalık üye toplantıları, üniversitemiz bünyesindeki 80. Yıl Kültür Merkezi’nde ekibimize tahsis edilen odada ve üniversitemiz Makine Mühendisliği Binasında bulunan ORET Laboratuvarı’nda düzenli olarak yapılmaktadır.

Topluluğumuzun üye sayısı 80 kişidir ve genel olarak kulübümüzü Mühendislik Fakültesi öğrencileri başta olmak üzere bu konuda fikir sahibi ve merakı olan her fakülteden öğrenci tercih etmektedir, nihayetinde ORET bir öğrenci kulübüdür ve her alanda yardımcı olabilecek, ekip ruhuyla çalışabilecek arkadaşlara kulübümüzün kapısı her daim açıktır. Topluluğumuza öğrenci alımı her öğretim yılının başında Kulüp Yönetimince mülakat ile yapılmaktadır. Bu mülakatlarda başvuran öğrencilerin asli görevleri olan öğretimlerini de aksatmamaları için başarı durumları da göz önünde bulundurulmaktadır, daha sonrasında ise hangi aşamada ekibimize ve kendine yararlı olabileceği konulara değinilmektedir. Ekibimize dahil olabilecek öğrenciler mutlaka araştırmayı ve ekip çalışmasını seven, kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapmaya özen gösteren bireyler olmalıdırlar. Ekip içerisinde çalışmalarımızın takibi ve haberleşme genel olarak sadece topluluk üyelerimize açık olan bir forumda gerçekleştirilmektedir.

Topluluğumuz, yıl boyunca çeşitli tanıtım etkinliklerinde başta projelerimizden biri olan ECOTRON isimli aracımız olmak üzere, ORETAIR insansız hava aracımız ve robot projeleri ile meraklılarının karşısına çıkmaktadır. Bunun dışında her yıl düzenlenen Tübitak Efficiency Challange Electric Vehicle ve International Unmanned Aerial Vehicle yarışlarında boy göstermektedir.

 

Ekiple Tanışın